Regularna pielęgnacja zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, jest kluczowa dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz zapewnienia estetycznego wyglądu przede wszystkim, pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym, takim jak infekcje skóry, czy problemy z uszami. Jak dbać o higienę pupila?

Grooming to szeroki zakres czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpanie, strzyżenie, czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu, a także higiena oczu i okolic intymnych. Usuwanie brudu, martwego naskórka i nadmiaru sierści jest ważne nie tylko ze względów higienicznych. Regularne czesanie pobudza krążenie
i wpływa korzystnie na kondycję skóry, a także poprawia komfort zwierzęcia eliminując problemy
z kołtunami i sfilcowaną sierścią, które mogą powodować ból.

Najistotniejsze dla zachowania odpowiedniej higieny jest regularne wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych w domu. Codzienne lub przynajmniej cotygodniowe czesanie oraz, gdy zajdzie taka potrzeba, domowe kąpiele, pozwolą nam utrzymać zwierzaka w dobrej formie.

Rasy krótkowłose zazwyczaj nie potrzebują częstego stosowania skomplikowanych zabiegów, wystarczy grooming co kilka miesięcy, rasy długowłose wymagają regularnego działania, nawet co 4-6 tygodni, aby uniknąć kołtunienia, dla psów z podszerstkiem (np. golden retriever, husky) kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja zwłaszcza w okresie linienia. Należy pamiętać, że częstszych kąpieli i strzyżenia mogą wymagać psy aktywne, które spędzają dużo czasu na zewnątrz.

Pielęgnacja pupila będzie się także zmieniać wraz ze zmianami pór roku. Teraz, jesienią, kluczowe będzie regularne czesanie. Jesień to okres intensywnego linienia u wielu zwierząt, zwłaszcza psów i kotów. Przygotowując się na zimę, zwierzęta zrzucają letnią sierść, aby zastąpić ją gęstszą, cieplejszą okrywą włosową. Przed nami także czas deszczu, błota i wilgoci, co również będzie wpływać na stan sierści i skóry. Psy, które dużo spacerują po mokrym terenie, mogą potrzebować częstszego czyszczenia, aby pozbyć się brudu oraz nieprzyjemnych zapachów. Zmiana temperatur, wilgoć i kontakt z wodą mogą prowadzić do podrażnień skóry lub infekcji, a mniejsza aktywność na zewnątrz może sprawić, że pazury będą się mniej ścierać, a co za tym idzie, pojawi się konieczność ich regularnego przycinania.

Dbając o higieną naszych pupili należy pamiętać o stosowaniu specjalnych, delikatnych szamponów
i kosmetyków do pielęgnacji dla zwierząt. Szeroką ofertę takich produktów znajdziecie w oferciemaxizoo.pl .

Skąd wiedzieć, że nasze zwierzę potrzebuje pielęgnacji? Oto kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

1. Matowa i splątana sierść

Jeżeli zauważysz, że sierść Twojego zwierzaka zaczyna się kołtunić, to jasny sygnał, że potrzebuje on troski. Kołtuny mogą prowadzić do odparzeń skóry i stanów zapalnych.Szczególnie podatne na tworzenie się kołtunów są rasy długowłose, ale regularnego czesania, pomagającego usunąć martwe włosy, wymaga także krótka sierść.

2. Długie pazury

Dźwięk stukających o podłogę pazurów to wyraźna wskazówka, że nadszedł czas na ich przycięcie. Długie pazury mogą utrudniać chodzenie, a nawet powodować ból stawów.

3. Nieprzyjemny zapach

Jeśli Twój pupil zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że kąpiel jest konieczna. Powodem takiego stanu może być również nieodpowiednia higiena uszu lub zębów.

4. Nadmierne drapanie się

Gdy Twoje zwierzę drapie się częściej i bardziej intensywnie niż zwykle warto skonsultować
to z weterynarzem, pomoże on wykryć przyczynę i doradzi odpowiednie leczenie. Intensywne drapanie może prowadzić do powstawania suchych plam, podrażnień czy infekcji.

5. Zmiana zachowania

Niektóre zwierzęta, stają się bardziej niespokojne lub nawet agresywne kiedy odczuwają dyskomfort powodowany problemami z sierścią, pazurami lub skórą. Taka zmiana w zachowaniumoże być subtelnym sygnałem, że nadszedł czas na odpowiednią pielęgnację, a w przypadku nasilonych objawów, konsultację z lekarzem.

Wizyta u profesjonalisty

Uzupełnieniem domowej pielęgnacji mogą być wizyty u profesjonalnego groomera. Jeśli Twój pupil nie jest przyzwyczajony do takich wizyt, warto go odpowiednio przygotować, aby zminimalizować stres. Regularnie dotykaj łapek, uszu i okolic ogona Twojego zwierzaka, abyprzyzwyczaiło się ono do takiego kontaktu. Wprowadź do Waszej rutyny krótkie sesje pielęgnacyjne, może to być np. delikatne czesanie. Warto umówić się też na krótką, wstępną wizytę, aby zwierzę mogło poznać groomera i zapoznać się z nowym otoczeniem.

Częstotliwość wizyt u groomera zależy od wielu czynników, takich jak rasa, rodzaj sierści oraz aktywność pupila. Wielu opiekunów zwierząt świetnie radzi sobie z domową pielęgnacją i wizyty u profesjonalisty odbywa jedynie okazjonalnie, jako uzupełnienie codziennej troski o higienę.

Rozpoznanie sygnałów, które wskazują na potrzebę wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji pomoże zadbać o dobre samopoczucie zwierzaka. Indywidualny harmonogram pielęgnacyjnypowinien być dostosowany do potrzeb Twojego pupila. Pamiętaj, że dbanie o zwierzę to nie tylko obowiązek,
ale i inwestycja w jego zdrowie oraz długie i szczęśliwe życie.

Pełną ofertę szamponów i akcesoriów do pielęgnacji sierści dla psów i kotów znajdziesz w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo i na maxizoo.pl Dodatkowo w dniach 11.09-08.10.2024 w ramach akcji „Zadbaj o higienę!” przy zakupie 2 sztuk wybranych produktów do pielęgnacji otrzymasz 20% rabatu*, w ofercie znajdziesz także m.in. kuwety, żwirki dla kotów, podkłady treningowe, pieluchy czy worki na odchody.

Ponadto opiekunowie korzystający z aplikacji mogą cieszyć się ofertą ponad 500 produktów w cenach Friends**, dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz na stronie https://www.maxizoo.pl/friends/ceny-friends/